Mayıs 16, 2010

VENEDİK-VERONA-EYLÜL08


Venedik'te Mestre Bölgesi'ndeki Hotel Elite'de konakladık.Otel ,Milano'dakinden daha mütevazi olmasına rağmen daha pahalı.Arabamızı otelin otoparkına bıraktıktan sonra otobüsle Venedik'e yolaldık.4 durak sonra Piazzale Roma'dayız.Buradan San Marco'ya 82 nolu vaporettoyla ulaşabilirsiniz.Yağmur çiseliyor ama biz Venedik'in daracık sokaklarında kaybola kaybola San Marco meydanındanına ulaştık.Aslında bu daracık sokaklarda kaybolmana imkan yok çünkü heryerde San Marco ve Piazzale Roma tabelası var.Kalabalığı takip edersen de yolunu bulabiliyorsun.Biz otelden kişi başı 16 euro vererek günlük bilet aldık ki çok gereksiz oldu.Çünkü devamlı yürüdük.Vaporettoları çok kullanmadık.Vaporettolar boğazdaki motorlara benziyor.1 numaralı vaporetto herdurakta duruyor , şehri denizden görmenin en iyi yolu.Venedik ,118 adadan oluşup karaya daracık bir yolla bağlı.170 kanal ve 400 köprü bulunmakta.Araç girişi yok.Dolayısıyla günlük hayattaki bütün ulaşım deniz yoluyla sağlanıyor.Cenazaler,mal transferleri,ambulans ,turistik gondollar aklınıza ne gelirse.Dolayısıyla tam bir kargaşa ama yapacak pek fazla birşey yok.Evlerin alt katları sular altında dolayısıyla fare cenneti.Sokaklar daracık bazılarından yanyana iki kişi zor geçiyor ve berbat idrar kokuyor.Şehrin yerlisi Mestre'de kalıyor.Venedik'in içindeki oteller çok pahalı.Yoğun yağmur yağdığı zaman şehir sular altında kalıyor.Ama herşeye rağmen kanalları,köprüleri,saraylarıyla masal şehir...
 • San Marco Meydanı ve San Marco Bazilikası
 • Şehrin göbeğinde yeralıyor.Turist ve güvercin kalabalığı.San Marco Bazilika'sını süslemek için denizaşırı ülkelerden çeşitli eserler getirilmiş.Kiliseyi süsleyen mozaikler muhteşem.Dört İncil yazarından biri olan Aziz Marco'nun kemiklerinin ve eşyalarının muhafaza edildiği kilisenin önünde hep kuyruk var.San Marco meydanında ihtişamlı bir çan kulesi (Campanile) de yeralıyor.Eskiden bu çan kulesinin tepesinden mahkumları meydana atarlarmış.Açık havada , çan kulesinden Hırvatistan görülebiliyormuş.
 • Palazzo Ducale Dükler Sarayı,San Marco Bazilikası'nın bitişiğinde yeralıyor.Giriş euro 16 ama kalabalıktan giriş imkanı yok.Şehrin önde gelenlerinin yaşadığı saray inanılmaz sanat eserleriyle dolu.
 • Grande Canal Venedik kanallardan oluşuyor.Grande Canal en büyüğü. Ters s şeklinde kıvrılıyor.Kanal kenarlarındaki binalar çok kıymetli.
 • Santa Maria Della Salute kilise inci gibi parlıyor.
 • San Giorgio Maggiore San Marco meydanından deniz yönüne bakınca görülen kilise.
 • Ponte di Rialto Rialto Köprüsü büyük kanalın üzerindeki 3 büyük köprüden biri.Venedik'in simgesi.Herzaman kalabalık.Herkes fotoğraf çektirmek için birbirinin üzerine çıkıyor.Yıkılacak diye korkmadım değil.
 • Ponte dei Sospiri Ağlama köprüsü,Casanova dahil olmak üzere suçlular hapishaneye giderken bu köprüden geçerek son kez Venedik'e bakarmış.Biz gittiğimizde tadilattaydı.
 • Murano Adası Venedik'in cam sanatıyla ünlü adası.Cam eserler çok güzel ve pahalıydı.Ayrıca cam atölyeleri( Fornace-fırın ) muhakkak görülmeli.Ücretsiz olarak cam ustalarını seyredebilirsiniz.
 • Burano Adası Venedik 'in dantelleri meşhur adası.Rengarenk evlerle süslü şirin bir yer.

 • Lido Sayfiye adası


Biz hava muhalefetinden dolayı gondol sefası yapamadık.1 saati euro 100 bedeli
var.Gondolculuk Venedik'te çok itibarlı meslek ve babadan oğula geçiyor.İyi de para kazanıyorlar.
Venedik'in altında denize kaymasını önleyen binlerce kazık var.Unesco tarafından koruma altına alınmış.

Verona
Venedik-Verona arası 125 km.Milano'dan Venedik'e arabayla gidiliyorsa yolda uğranabilir.Burası Romeo -Juliet' in diyarı.Heryer Romeo- Juliet hediyelikleriyle dolu.Kalabalık sizi Juliet'in evine götürüyor.Evin orjinalinde balkonu yokmuş sonradan ilave edilmiş.Bahçesinde bronz Juliet heykeli var.Memesine dokununca şans getirdiği söyleniyor.Tamamen turistik rezillikler.Herkes Juliet'in memesine dokunarak fotoğraf çektirip şans diliyor.Sürü psikolojisiyle biz de çektirdik tabiki.Eve giriş ücretli.3 euro.Evin girişi ziyaretçilerin aşk dolu post-itleri ve mesajlarıyla kaplanmış.Romeo'nun evi birkaç sokak geri de ancak turistik olarak ziyarete açık değil.
Meydanda küçücük bir pazar kurulmuş.Bardaklar içinde hazırlanmış karışık meyvelerden aldık.Bardağı euro 2.Pek lezzetliydi.

Venedik olmazsa olmazları...

 • Santa Lucia Station , dünyanın en güzel manzaralı tren istasyonunu mutlaka görün
 • La Bottega Di Pantalone Eyes Wide Shut'ın maskelerini yapan maskeci de vakit geçirin.Maskeleri takın,fotoğraf çekin,eğlenceli oluyor.Fazla abartmayın sahibi yardımcı olabilirmiyim diye sorup kibarca kovuyor.E adam haklı.Maskeler euro 100-300 civarında euro 30'luklar çok turistik.Maskelerin fotoğraflarıyla yetindik.
 • Venedik'e karnaval zamanı gitmek gerek.Görsel şölen Şubat- Mart aylarında yapılıyor.
 • Caffe Florian veya Caffe Quadri de bir kahve iç. Canlı müzik varsa sakın oturma.Adam başı euro 16 müzik bedeli alıyorlar haberiniz olsun.Herkes ayakta müziği dinliyor oturup kazıklanmayın derim.
 • Cicchetti molası verin.Geleneksel ufak atıştırmalık tabaklar eşliğinde içki servisi yapılan barlar..Lezzetli ve keyifli bir çok yer var.Son olarak
Karnaval zamanı mutlaka gidilmesi gereken masal şehir....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder