Haziran 10, 2010

BUDAPEŞTE ARALIK'08


Halen eski günlerin izlerini silememiş olan Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliği'ne üye olmuş.Macaristan'ın en güzel şehri ve başkenti olan Budapeşte,her ne kadar ben ilişkilendiremesem de doğunun Paris'i olarak adlandırılmaktadır.Şehir, Tuna Nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye bölünüyor.Tarih meraklıları Buda'ya eğlence düşkünleriyse Peşte'ye...
Otelimiz Buda Bölgesinde Carlton Hotel gecelik OK $40.
       BUDA BÖLGESİ
 • Kale Tepesi (Budai Var) ve Kraliyet Sarayı (Budavari Palota). Biz zaten Buda 'da olduğumuz için kaleye yürüdük.Yalnızca o bölgede yaşayanların ve kalede bulunan Hilton Oteli'nde konaklayanların araç girişine izin var.Bu arada Hilton Oteli'nin aynalı dış cephesi eski şehirle tam bir tezat oluşturuyor.Neyse biz daracık sokaklardan ve merdivenlerden tırmanarak kaleye ulaştık.Burası eski Macar Kraliyet Sarayı'nın da bulunduğu tarihi bölge.Yanyana sıralanmış eski şirin evler ,arnavut kaldırımlı sokaklar,şık restaurant ve cafeler.Kraliyet Sarayı asırlarca yerlebir edilip tekrar inşa edilmiş olup halen Budapeşte'nin Buda bölgesinin vazgeçilmez simgesidir.
 • Matthias Kilisesi (Matyas Templom) Kilisenin kule külahı, kale tepesinden yükselir.Özellikle vitray pencereleri ve çinili çatısı görülmeye değer, tadilattaydı,içini gezemedik.
 • Balıkçılar Burcu (Halaszbastya) Balıkçılar Burcu'nda çekilmiş fotonuz yoksa Budapeştedeydim diyemezsiniz. Turistik fotoğraflarda ilk sırayı alan kale, Matyas Kilisesi'nin hemen arkasındadır.Buradan kemerler arasından Tuna Nehri manzarası özellikle de hava karardıktan sonra muhteşem.
 • Fortuna Utca Eski şehirde yeralan, pastel renkli evlerin bulunduğu sevimli sokağı atlamayın derim.Birbirinden güzel restaurantlar var.Tabelaların zerafetine dikkat. Özellikle Pierrot Cafe'de aklımız kaldı ama akşama başka bir yere rezervasyonumuz var.
 • Gül Baba Türbesi Kavuğunda hep gül taşıyan, Macarlar tarafından çok sevilen Türk dervişinin türbesinin bakımını Türk Konsolosluğu yapıyormuş.
 • Gellert Tepesi Kale bölgesi,Tuna üzerindeki en güzel manzarayı sunsa da Kraliyet Sarayı'nın hemen güneyindeki Gellert Tepesini atlamamak gerek.Burada bulunan Özgürlük Anıtı da şehrin her tarafından görülebiyor.Anıt Sovyetlerin ,Budapeşte'yi Alman işgalinden kurtarmasını sağlayan Sovyet askerlerinin anısına dikilmiştir.Her ne kadar Sovyet hakimiyetini temsil ettiği için halk kaldırılmasını istese de bu saatten sonra mümkün değildir.
Akşam Kehli Restaurant'a rezervasyonumuz var.Navigasyon cihazım sağolsun kapısına kadar bizi kaybolmadan götürdü.Olmasa yanmıştık çünkü Macarca yol tabelaları hiç anlaşılmıyor.Burası yerel bir restaurant.Kemik iliği ve geyik eti yedik.Hayatımda böyle büyük kemik görmedim.Kocaman kemiğin yanında iliği çıkartmak için bir şiş ,çiğ sarımsak ve kızarmış ekmek getirdiler. Sarımsağı kızarmış ekmeğe sürüyorsun üzerine de ilikten bir parça sürüp tuz biber eşliğinde afiyetle yiyorsun.Yiyorsun da bizim bu ritüeli çözmemiz biraz zaman aldı.
Ardından reçelli pay eşliğinde geyik eti geldi.Bizim damak tadımıza pek uygun olmasa da gayet lezzetliydi.
Biz rezervasyonumuzu gelmeden haftalar önce internetten yapmıştık.Amacımız çigan müziği eşliğinde geleneksel yemeklerden tadarak keyifli bir akşam geçirmekti.Gelgör ki bizi hemen giriş kapısının yanındaki masaya oturttular.Halbuki eğlence arkadaki diğer odalardaymış. İnsanlar çigan müziği eşliğinde acayip eğleniyorlardı.İtiraz etsek de yerlerinin olmadığını bizim o odaya re
zervasyon yaptırmadığımızı söylediler.Kötü oldu.Restaurantın keyfini çıkartamadık.Aklınızda olsun burası odalardan oluşuyor.Büyük odada müzik ve eğlence var.Özellikle oraya rezervasyon yaptırın yoksa bizim gibi kapı girişinde kemik kemiriyor olursunuz. İlik,geyik eti ve biradan oluşan dört kişilik hesap 65 euro. (1 euro yaklaşık 260 HUF)
          PEŞTE BÖLGESİ
 • Parlamento Binası(Orszaghaz) Hükümet toplantılarının yapıldığı gösterişli bina.Macaristan İmparatorluğu'nun büyüklüğünün sembolü olması amacıyla inşa edilmiş bence amacına da ulaşmış.Peşte bölgesi'nin simgesi.
 • Andrassy Ut ve VaciUtca Ana alışveriş caddeleri.Alacak pek bir şey yok ama şenlikli yerler. Sokaklarda pazar yerleri kurulu.Yılbaşı süsleri,hediyelik eşyalar,yiyecek standları,sıcak şarap v.s.Yoruldukça sıcak şarap molası verdik.Karanfilli,sıcacık,miissss. Bardağı HUF 100.Heryerde kapuska ve lahana dolması var.Görüntüsü sucuğa benzeyen domuz ciğerinin yanına yaklaşmayın derim.Biz yandık siz de yanmayın. Berbattı.
 • Kahramanlar Meydanı (Höröstere) Macar tarihi kahramanlarının anıtları bulunan meydan, şimdilerde gençlerin kaykay cenneti konumunda.
Kent Parkı (Varösliget) Budapeştelilerin soluk aldığı,piknik yaptığı büyük parkları. Kahramanlar Meydanı'nın arkasındadır.Parktaki en keyifli bölüm Szechenyi Kaplıcaları'nın bulunduğu bölümdür.Burası Avrupa'nın en büyük şifalı kaplıcalarından biri.27C 'de açık havada yüzme imkanı vermektedir.Biz titrerken insanlar keyif içinde yüzüyordu.Ayrıca kaplıcanın içerisinde yapılan satranç turnuvaları da çok popüler.Budapeşte'nin en şık restaurantlarından biri olan Gundel Restaurant , kent parkından dönüş yolunda ışıl ışıl parlıyor birbirinden şık konuklarını ağırlıyordu.
 • Terör Evi (Terror Haza) Andrassy Utca 60 numaralı bina.Budapeşte'de en etkilendiğim yer.Çatıda " Terror " yazan bir çıkıntı var.Güneş ışıkları vurduğunda Terror yazısı binanın duvarına yansıyor.Nazi yanlısı partinin 2.Dünya Savaşı'nda faaliyet gösterdiği binaymış.Yahudi katliamını unutmamanızı sağlıyor.
 • Zincir Köprüsü (Szechenyi Lanchid) Budayla Peşteyi bağlayan ilk ve en güzel köprü.Akşamları ışıl ışıl,mutlaka fotoğrafını çek.
 • Margit Köprüsü ve Margaret Adası Şehrin tam ortasında ,Margit ve Arpat köprülerinin arasında bulunan ada 2 km uzunluğunda 500 m eninde.Keyifli bir yer.Margit köprüsünden karaya bağlı.
 • NewYork Cafe Asırlık pastane.İlgi alanımız,mutlaka görmeliyiz.Onlarca çeşit hot chocolate var.Acı biberli,çilekli ve amarettolu hot chocolate denedik.Hepsi birbirinden güzeldi.Herbiri 6 euro www.newyorkcafe.hu


Akşam Sir Lancelot Restaurant'a rezervasyonumuz var.Bu sefer kararlıyız,eğleneceğiz. Aynen Kehli'de olduğu gibi yine giriş katında rezervasyonumuz.Ortam gayet sakin.Yalnız biz ve çocuklu bir aile var.Tuvalete alt kata inince gördüm ki alt katta kıyamet kopuyor haberimiz yok.Ortam tam bir karnaval.Dansözler,herküller,kılıç savaşları,krallar,kraliçeler herkes deli gibi eğleniyor.Bu sefer tabiki ortalığı yıktık ve zorla altkata indik ve bir masaya oturduk.Tam bir ortaçağ gecesi yaşadık.Çatal bıçak yok önlük takıp elinle yemek yiyorsun,testiden şarap içiyorsun.Kendimi eski Türk filmlerindeki Erol Taş gibi hissettim.Ortaya ahşap tabakta karışık et menüsü sipariş ettik.Gecenin kral ve kraliçesini seçtik,çıkıştaki giyotinde poz verdik,Çok eğlendik çok.4 kişi yemek ve içki toplam HUF 17300

Günübirlik turlar Esztergom,Visagrad,Szentendre
 • Esztergom Tuna Nehri'nin önemli kasabalarından biri, Budapeşte'ye uzaklığı 47 km Macaristan'ın dinsel merkezi konumunda.Kasaba büyük bir katedral ve kaleden ibaret.Burayı enteresan ve görülmeye değer kılan tek şey Macaristan'la Slovakya'yı birbirine bağlayan köprünün buradan geçmesi.Dünya üzerinde birbirine köprüyle bağlı iki ülke ,hayli ilginç.
 • Visegrad Mevsim kış olduğundan keyifsizdi.Ama eminimki baharda nehir kenarı büyüleyicidir.Hava muhalefetinden,manzaranın muhteşem olduğunun söylendiği Visegrad tepesine çıkmadık.Aklımda kalan görüntü, gösterişsiz tek tip kominizm etkisindeki evler ve doğası.Visegrad-Esztergom 23 km
 • Szentendre Macaristan'ın en şirin kasabası.Biz gittiğimizde Noele hazırlık yapılıyordu.Baharda festivaller oluyormuş,sokak çalgıcıları,hediyelik eşya standları kuruluyormuş.Burada marzipan (acıbadem ezmesi) müzesi bulunmakta.Çeşit çeşit çikolatalı marzipanlar satılıyor.Vişneli ve likörlüleri enfessss.Çikolatalara toplam HUF 5800 verdik.Küçük cafelerden birinde oturup Macaristan'ın geleneksel içkisi olan Palinka içtik.Meyveli brendi olan Palinka oldukça sert bir içki.Erikli Palinka denedik.Soğukta çok iyi geldi.2 palinka,2 kahve,2 pasta toplam HUF 2300 Visegrad-Szentendre 22 km. Budapeşte-Szentendre 20 km
Budapeşte olmazsa olmazları

 • Tuna Nehri'nde tekne turu yap,Buda ve Peşte'yi seyreyle,
 • Akşam Zincirli Köprü'nün poz poz fotoğraflarını çek.
 • Fortuna Utca' da keyif yap,
 • Benim için Gerbeaud Cafe'de (www.gerbeaud.hu) caffe latte eşliğinde bir dilim Dobos Cake ye,Newyork Cafe'de acıbiberli hotchocolate iç.
 • Güzel restaurantlardan birinde av etlerini tat,çigan müziği eşliğinde eğlen.
 • Bir dahaki sefere Szechenyi kaplıcalarına gir mutlakaaaaaa.Biz ısınmak için devamlı viski içerken adamlar açık havuzda yüzüyorlardı.

Son olarak
Eğer hava güzelse ve fazla vaktin varsa Szentendre'ye bir uğra derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder