Şubat 22, 2011

AMALFİ COAST MAYIS,2010

Amalfi Coast, İtalya'nın Campania Bölgesi'nde yeralıyor.Daha önce Liguria Bölgesi'ni gezip çok keyif almıştık.(Bknz.Cinque Terre) Amalfi sahil şeridi ,Napoli'nin güneyindeki Sorrento kıyılarından başlayarak Salerno'ya kadar devam ediyor.Biz Napoli'den sonra Pompei'yi atlayarak ilk durağımız olan Salerno'ya doğru yola koyulduk.Napoli-Salerno arası yaklaşık 55 km.Amalfi Coast'tan sonraki durağımız Capri olduğundan turumuzu tersten,Salerno'dan Napoli'ye doğru yapıyoruz.Yollar çok dar.Yanyana iki araba zor geçiyor.Hele ki karşıdan otobüs gelirse yanmışsın.Biz nispeten sezon açılmadan gittik. Temmuz ve Ağustos aylarında trafiği düşünemiyorum.Sırasıyla birbirinden güzel Vietri Sul Mare,Maiori,Minori,Ravello,Atrani,Amalfi,Conca Dei Marini,Furore,Praiano, Positano,Sorrento gezilecek.Hepsi birbirine çok yakın bölgeler.Toplamda yaklaşık 60 km içerisinde yeralıyorlar.
CAMPANİA BÖLGESİ
SALERNO : Napoli'ye göre daha düzenli ve şirin bir kent.Salerno Körfezi kıyısında yeralan liman kenti.Pizzeria Saparito'da dilim pizza yedik.4 dilim pizza,4 bira euro 17. (via Mercanti,no 62) Karnımız doydu.Sahil şeridini gezmeye başlayabiliriz artık.İlk durak Salerno'ydu.
Napoli-Salerno 55 km
PİZZA
SALERNO
VİETRİ SUL MARE: Vietri on the sea.Seramiğin doğduğu yer olarak da adlandırılabilir.Burada seramik müzesi var.Amalfi Coast'ta yer gök seramik.Ama ne yalan söyleyeyim bizimkilerin yanına yaklaşamazlar.Küçücük biryer burası.Toplam 8 km2.Kubbesi seramik kaplı kilise harici pek de birşey yoktu.Muhteşem deniz ve sahili saymazsak tabi.
Salerno-Vietri Sul Mare 5 km
VİETRİ SUL MARE
VİETRİ SUL MARE'DE BİR CAFE
SERAMİK DÜNYASI
MAİORİ: Amalfi Coast'un en uzun plajı.Bu yüzden de turistlerin duraklarından biri.Roma İmparatorluğu zamanında birçok aristokrat da burada yaşarmış.Antik kentlerden biri.Acıktıysanız Mammata Restaurant'ta deniz ürünleri tabağı yiyin.Burası 118 yıllık bir restaurant,hemen deniz kenarında.
Vietri Sul Mare-Maiori 15 km
MİNORİ: Amalfi Coast'un muhteşem manzaralı kasabalarından birindeyiz.Masmavi deniz ve kumsal.Yamaçlarda dizili  evler.Tarihte en zenginlerin oturduğu yermiş burası.Adamlar işi biliyor.Yamaçlara çarpan dalgalar ve her virajın sonunda seni karşılayan deniz...Daha ne istersin ki.
Maiori-Minori 1.5 km.
MİNORİ
MİNORİ SAHİL
RAVELLO: Ravello,diğer kasabalar gibi deniz kenarında değil.Dağın yamacına kurulmuş.Denizden yüksekliğiniz 350m. olunca tabi ki manzaranın tadına da doyamıyorsunuz.Ravello-Minori arasını yürüyerek gitmek istersen 3000 basamak çıkmak zorundasın.Don't do it.Amalfi'nin en popüler destinasyonlarından biri burası.Daracık, tek arabalık yoldan zorlu bir tepeye tırmanış sonrası Duomo ve bronz kapısı,Villa Rufolo,Villa Cimbrone bahçeleri,soluk kesen Amalfi Coast ve Akdeniz manzarası sizi bekliyor.Her yıl Temmuz ayında Villa Rufolo'da Ravello Müzik Festivali düzenleniyor.Sakın Villa Cimbrone 'ye yürümeye üşenmeyin çok şey kaçırırsınız.Bahçesi tam 6 hektar.
VİLLA CİMBRONE BAHÇESİ
VİLLA CİMBRONE SOLUK KESEN MANZARA
RAVELLO YOLU
Villa Cimbrone Giriş euro 6.Bahçesi ve manzarası inanılmaz güzellikte, butik otel.Oda fiyatları gecelik euro 450 civarında.Tam balayı için.
Villa Maria,otelin manzarası ve yemekleri süper.
Mama Agatha Cooking Class'da wine tasting ve lemon cheesecake.
Minori-Ravello 7.5 km
ATRANİ: Küçücük balıkçı kasabası.Balkonlarından çiçekler sarkan tipik beyaz italyan evleri, daracık sokaklar ve sahil.Adı konumundan dolayı latince 'Atrum' yani karanlık kelimesinden gelmiş.Eskiden ibadet  bölgesiymiş.
Ravello-Atrani 6 km
AMALFİ: Amalfi kıyılarına adını veren kasaba.Kasabanın sembolü olan katedral ve devasa çanı tüm heybetiyle sizi karşılıyor.Hediyelik eşya alışverişinizi buradan yapabilirsiniz.Nispeten ucuz.Ama önce katedralin gösterişli merdivenlerine yayılıp Amalfi'yi seyredelim.
CHURCH SANTA MARİA MAGGİORE
Sonra da bizim pastane turumuzu yapalım.Dolceria Dell Antico Portico,Amalfi'deki pastane durağımız.Çok eski bir pastane.2 limonlu pasta,2 cappucino euro 17.
Atrani-Amalfi 1 km
DOLCERİA ANTİCO PORTİCO
CONCA DEİ MARİNİ: Diğer Amalfi Coast kasabaları gibi.Denizde çok büyük bir mağara var.Gretto Della Smeraldo.Deep blue sea.Biz gitmedik ama mağaraya tekne,teleferik veya kayalardaki basamaklardan ulaşabiliyorsunuz.
Amalfi-Conca Dei Marini 5 km.
GROTTA DELLA SMERALDO
LİMONCU
FURORE: Deniz dalga ve baloncuklarının sesi.Amalfi'nin diğer cevheri.Turistler tarafından pek bilinmez.İtalya'nın en fotografik doğal limanı, fiyordudur.Vadi yamaçlarındaki kayalıklara tutunmuş sevimli balıkçı evleri vardır.Bilenler burayı ''the town that doesn't exist'' diye tanımlar.
Conca Dei Marini-Furore 3 km
PRAİANO: Amalfi Coast'un romantik manzaralı kasabası.Bizim otelimiz de buradaydı.Heryere yakın ve orta noktada olduğundan konaklama için en uygun bölge.Odamızın muhteşem deniz manzarası vardı.Praiano'da günbatımı bambaşka oluyor.Otelimiz Hotel La Perla gecelik oda+kahvaltı euro 90
Furore-Praiano 14 km
HOTEL LA PERLA -PRAİANO
PRAİANO
POSİTANO: İşte Amalfi Coast'un incisi.Restaurantlar,şık butikler,galeriler,plajlar,oteller vs.Sokaklar çok dar olduğundan otopark büyük sorun.Positano'da tepede sahilden arabayla 3 km uzaklıkta Monte Pertuso köyü var.Manzarası ve  italyan trattorialarının yemekleri çok güzelmiş, biz gidemedik.Positano'da deniz kenarındaki Church of Santa Maria Assunto' nun görkemli kubbesi heryerden görünüyor.Buraya yürümek zor olduğundan düğünlerde gelinlerin korkulu rüyasıymış.Gitmişken Hotel Palazzo Murat'ın harika bahçesini de görmek lazım.Görmek yetmez burada kalalım derseniz gecelik euro 300 vermeniz gerek.Eğer burası da sizi kesmezse Hotel Il San Pietro'da kalıp sahile kayalıkların içinden geçen asansörle inme keyfini yaşayabilirsiniz.Bunun bedeliyse gecelik euro 650.Bir diğer romantik seçenekse Le Sirenuse Hotel.Gecelik euro 700.Bütçeniz müsaitse seçin birini,bizim için de kalın:)Ltf.otellere tıklayıp bir gözatın ne demek istediğimi anlarsınız.Herbiri cennetten bir köşe misali.Buranın keyfini çıkartabilmek için birazda zengin olmak lazım.
Praiano-Positano 6 km
CHURCH OF SANTA MARİA ASSUNTO
POSİTANO
HOTEL PALAZZO MURAT
SORRENTO: Çok güzeldi.En beğendiğimiz yerlerden biri oldu.Heryer mis gibi portakal ve limon kokuyor.Limon cenneti burası.Aynı zamanda limonçellonun da merkezi.Limonlu ne varsa aldık.Limonçello'dan sabuna,reçelden çikolataya.Biz buradan denizotobüsüyle günübirlik Capri'ye geçtik.Günümüzü ,Sorrento'da çok keyifli yemekle sonlandırdık.Burası benim daha önceden belirlediğim meşhur bir pizzacı,ne yazıkki adını unuttum.Karışık peynirli pizza,patlıcanlı pizza,lasagna ve gnocchi alla Sorrento,şarap 4 kişi euro 48.Yemeğimize çalgıcılarda eşlik edince tadına doyulmadı.
Positano-Sorrento 21 km.

SORRENTO
LİMONLU HEDİYELİKLERİMİZ


Amalfi Coast olmazsa olmazları,
*Positano'da akşam yemeği keyfi yap,
*Praiano'da günü batır,
*Ravello'da manzaraya doy,
*Amalfi'de Dolceria Antico Portico'da limonlu parfe ye
*Sorrento'dan limonlu olan ne varsa hediyelik al,
*Arabayla,yürüyerek,tekneyle sıkılana kadar bu bölgede gez,sıkılırsan tabi:)
Son olarak,
Amalfi Coast, Cinque Terre'nin yerini tutmasa da çok keyifli.Buralara Temmuz ve Ağustos aylarında gelmek sanırım işkence olur.Bir daha gelirsem mutlaka Positano'da kalırım.Tercihim Le Sirenuse:)))
DON'T TOUCH PLS
LİMON KEYFİ

2 yorum:

  1. Merhaba, bu gezi Mayıs'ın başındamıydı acaba? Biz de 17-27 Nisan arası için bir rota belirlemeye çalışıyoruz da Bologna-Toscana mı Amalfi Coast mu karar veremedik :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba,Mayıs'ın ilk haftasıydı.Bence Amalfi Coast doğru seçim.İyi tatiller:)

      Sil